Schody

 

 

 

Schody na konstrukcji drewnianej projektujemy w programie komputerowym i wykonujemy na podstawie wydruków na papierze w skali 1:1.
Okładziny drewniane na konstrukcji betonowej wykonujemy na podstawie pomiarów betonu, na którym są one układane.
Schody drewniane wykonujemy z drewna jesionowego, dębowego.
Rozróżniamy trzy zasadnicze odmiany schodów na konstrukcji drewnianej:
Schody drabiniaste. Stosuje się je jako schody strychowe lub piwniczne. Są one strome i z tego powodu nie mają przednóżków.
Schody policzkowe ze stopniami wpuszczonymi lub wsuwanymi.
Schody siodłowe. W schodach siodłowych belki policzkowe mają wycięcia schodkowe od góry dostosowane do wymiarów stopni.
Do wykończenia powierzchni schodów drewnianych, a następnie do ich konserwacji stosuje się: materiały do fugowania, lakiery do drewna, olejowoski, środki do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni drewnianych.
Lakier lub olejowosk może zachować naturalny wygląd drewna, podkreślić usłojenie albo zmienić barwę.
Podczas użytkowania lakierowanych schodów, starajmy się nie dopuścić do przetarcia lakieru aż do warstwy surowego drewna. Nie da się go potem usunąć bez kłopotliwego (pył, hałas, koszty!) szlifowania. Dlatego też w przypadku zaobserwowania wycierania się lakieru, warto jest odnowić jego warstwę. W przypadku barwionych powierzchni jest to dość kłopotliwe ze względu na trudność dobrania odpowiedniego koloru.
Schody olejowane umożliwiają prostą naprawę uszkodzonego fragmentu, nawet bez angażowania fachowca. Większość punktowych uszkodzeń wynikających z codziennego użytkowania zostaje zniwelowana już w trakcie standardowej pielęgnacji schodów. Posiadając odpowiednie urządzenie tzw. polerkę, standardową pielęgnację i naprawy możemy wykonywać sami bez potrzeby wzywania fachowca.
Spośród powszechnie dostępnych preparatów do powierzchni drewnianych należy wyraźnie odróżnić środki czyszczące od preparatów pielęgnacyjnych i pielęgnacyjno-czyszczących. Preparaty czyszczące przeznaczone są wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń, past nabłyszczających i innych środków pielęgnacyjnych nakładanych na powierzchnie drewniane podczas użytkowania. Środki pielęgnacyjne służą do ochrony warstwy lakieru lub olejowosku i nie czyszczą.

Narbutt